VODAFONE Müşteri Hizmetleri DEV REHBER

Vodafone Türkiye‘de eskiden Telsim adıyla anılan bir mobil iletişim şirketidir.Eskiden bu yazıyı Telsim müşteri hizmetleri adıyla arıyordunuz.Artık değişti.Ayrıca bu yazımıza DEV REHBER dememizin bir sebebi var. Bu yazıda Vodafone‘a ait her detayı en ince ayrıntısına kadar bulacaksınız. Elimizden geldiğince de bu yazıyı güncel tutmaya çalışacağız. Vodafone müşteri hizmetlerine ait en ince detayları sizler için en net ve en doğru şekilde yazacağız. Çünkü MusteriHizmetleriDestek.Com sitesi olarak siz ziyaretçilerimize en kolay ve en net bilgiyi vermek bizim ilk görevimizdir.

Vodafone müşteri hizmetlerine ait her detayı sizler için yazmaya başlıyoruz.Ancak uzun bir yazı olduğundan yazının tamamı ilginizi çekmeyebilir.Bu yüzden şimdi vereceğimiz başlıklara tıklayarak yazının ilgili bölümüne hızlıca erişebilirsiniz. Aradığınız bilgiyi rahatça bulabilirsiniz. Vodafone ile ilgili şikayetlerinizi,isteklerinizi bize yorum bölümünden iletebilirsiniz. Müşteri yorumları ziyaretçilerimiz için çok önemli. Başınızdan geçenleri yazmanız diğer kullanıcılar için tecrübe olacaktır. Onlara çözüm için yol göstermiş olacaksınız.En alttan yorumları okuyabilir ve siz de yorum yazabilirsiniz. 

vodafone-musteri-temsilcisi

>> Vodafone’un sahibi kimdir ? Vodafone’u kim kurdu ?
>> Vodafone Şikayet
>> Vodafone Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası
>> Vodafone RED Özel Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası
>> Vodafone Müşteri Hizmetlerini Yurtdışından Aramak
>> Vodafone Ev İnterneti Müşteri Hizmetleri 

Vodafone’un sahibi kimdir ? Vodafone’u kim kurdu ?

Vodafone şirketi 1991 yılında İngiltere’nin Newbury şehrinde kurulmuştur. Vodafone’u Ernest Harrison ve Gerry Whent kurmuştur.Sadece Türkiye’nin değil,dünyanın en büyük telekomünikasyon şirketlerinin başında gelir.25 ülkede hizmet vermektedir.Yine şunu söylemekte fayda var. Bu ülkelere ek olarak 49 ülkede mobil şebekelerle iş birliği içerisindedir.Yani bu ne demek oluyor. Kısaca örnekle açıklayalım. Türkiye’de Vodafone var.Hattınız var. Gidiyorsunuz ülkenin birisine orada Vodafone olmasa dahi,anlaşması olan bir şirket varsa orada da hattınızı kullanıyorsunuz.Şimdilik Vodafone hakkında bunları söyleyebiliriz.


Vodafone Şikayet

Vodafone ile ilgili sorun yaşadınız. Bu yaşadığınız olayı gerekli merciye iletmek istiyorsunuz.  Vodafone şikayet mail adresi var.Aslında bu mail adresi sadece şikayet için değil. Genel olarak Vodafone mail adresine şikayetlerinizi yazabiliyorsunuz. Bunu vodafone müşteri hizmetlerine canlı bağlanarak da halledebilirsiniz.Yani şikayetlerinizi söyleyebilirsiniz. Ancak vodafone direkt şikayet adresi de var. Şimdi vereceğimiz linkten direkt olarak vodafone şikayetlerinizi iletebilirsiniz.

Bu linkten vodafone şikayet sayfasına yönleniyorsunuz. Bu sayfadan vodafone online işlemlere giriş yapmanız gerekiyor. Giriş yaptıktan sonra sizi direkt olarak vodafone şikayet servisine yönlendirecek. Oradan vodafone ile ilgili şikayetlerinizi iletebilir,destek alabilirsiniz. Bu linkten vodafone ile ilgili şikayetlerinizi iletebilirsiniz.

vodafone-şikayet

Görüldüğü üzere telefon numaranızı ve şifrenizi yazıp giriş yapıyorsunuz.Eğer vodafone online işlemler şifreniz yok ise S yazıp 7000e sms göndererek şifrenize ulaşabilirsiniz.

Bu şikayetlerinizin sonuçlarını bizim sayfamıza yorum olarak da yazabilirsiniz.Bu yorumlar diğer kullanıcılar açısından büyük önem taşımaktadır. 


Vodafone Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

  • 542   (vodafone hat sahipleri için) 

Bu numarayı eğer Vodafone hat sahibi iseniz arayabiliyorsunuz.  Peki vodafone müşteri hizmetleri yani 542 ücretli mi ? Evet.Bu sorunun cevabı evet. Bu yazıyı yazdığımız tarihte Vodafone müşteri hizmetleri arama ücreti dakika başına 60 kuruş. Eğer güncellenirse biz de yazımızı güncelleriz.

  • 0 (542) 542 00 00   ( diğer operatörler ve sabit hatlar ) 

Vodafone müşteri temsilcisine direkt bağlanmak için ilk önce 1 tuşuna basın.Biraz bekledikten sonra ( yani iki üç saniye kadar ) tuşuna basın.Bağlanmış olacaksınız.Uyaralım. Bu vodafone müşteri temsilcisine direkt bağlanmak için verdiğimiz numaralar zamanla değişebilir.Bunun sebebi şudur. Vodafone müşteri hizmetleri sistemini zamanla yenilemektedir. Eğer bir yenilemeye gidilirse bu sistem değişebilir. Yorum kısmından tecrübelerinizi bize yazabilirsiniz.


Vodafone RED Özel Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

Vodafone RED, diğer vodafone kullanıcılardan bazı konularda ayrılmakta. Buna premium kullanıcı diyebiliriz. Vodafone RED müşteri hizmetleri için zaman kısıtlaması yok. İstediğiniz gün,istediğiniz saatte arayabiliyorsunuz. Yani haftasonu, hafta içi, gece yarısı hiç farketmiyor.İstediğiniz zaman vodafone müşteri hizmetlerine bağlanmak mümkün.Tabi eğer Vodafone RED’li iseniz.

  • 7008 ( bireysel hatlardan aramak için ) 
  • 0542 7008 000 ( sabit hatlar için ) 

Peki.Gelelim merak edilen diğer soruya. Vodafone RED Müşteri Hizmetlerini aramak ücretli mi ? EVET. Ücretli. Bireysel hatlardan arama yaparsanız tarifenizde tanımlı dakikalardan düşüyor. Eğer sabit hatlardan arama yapıyorsanız arama yaptığınız operatörün tarifesi üzerinden ücret ödüyorsunuz.


Vodafone Müşteri Hizmetlerini Yurtdışından Aramak

Vodafone hat kullanıyorsunuz.Ama yurtdışındasınız. Vodafone müşteri temsilcisine bağlanmak için yeni bir numara yok aslında.Yine aynı numara ancak başına bu kez ülke kodu geliyor.Yani telefonu şu şekilde girmeniz gerekiyor.

  • +90 (542) 542 00 00 ( vodafone müşteri hizmetleri yurtdışından arama ) 

Vodafone Ev İnterneti Müşteri Hizmetleri

Vodafone ev internetine başvurmak için Müşteri Hizmetlerini arayabilir,SüperNet’e başvuru yapabilirsiniz.Siz başvuru yaptıktan sonra evraklarınız kurye tarafından sizlerden toplanıyor.

Eğer Vodafone SüperNet abonesi iseniz Müşteri Hizmetleri’ni arayarak mevcut hizmetiniz hakkında bilgi alabilir, farklı işlem taleplerinde bulunabilirsiniz.

  • 0850 542 1 542 ( Sesli Yanıt Self Servis Vodafone ) 

Bu telefon numarasını aramak ücretsiz. Tüm Vodafone internet işlerinizi bu telefondan halledebilirsiniz.Burada canlı destekten bir müşteri temsilcisi ile görüşmüyorsunuz. Bant kaydı ile işlemlerinizi hallediyorsunuz.

  • 0850 542 0 542 ( Vodafone Net Müşteri Hizmetleri ) 

Bu telefonu aramak ücretli. Burada Vodafone İnternet Müşteri hizmetleri müşteri temsilcisine direkt bağlanıyorsunuz. Müşteri hizmetleri aramak bütün operatörler ve sabit hatlar için mevcut tarifeler üzerinden ücretlendirilecektir.


Vodafone yorumlarınızı bizlere yazabilirsiniz. Şikayetlerinizi,önerilerinizi,dilek ve isteklerinizi bizimle yorum kısmından paylaşmanızı bekliyoruz. 

Yorum yap

1 yorum

  • Vodafone müşteri hizmetlerine bağlanmak bu devirde çok zor. Ne yaparsak yapalım ya bekliyoz ya da kapanıyor. Biz bu vodafonla nasıl konuşacaz kimse söylemiyor. neyseki burdaki numaradan aradık da ulaşabildik.vodafon iletişim dedin mi duracaksın. vodafon paket değişimi için konuştuk.bakalm inşallah değşiecek dediler. hadi kolay gelsin.